Tulppaanimatka Hollantiin 16.-24.4.

Tulppaanimatka Hollantiin 16.-24.4.

Lähde nauttimaan keväisestä Euroopasta, kauniista maisemista, mielenkiintoisista kohteista ja kukista. Matka alkaa lähtöpaikkakunnilta bussilla, ja jatkuu laivamatkalla Helsingistä Travemündeen Finnlinesin laivalla. Ensimmäinen yö Saksassa majoitutaan Bremenissä. Hyvin nukutun yön jälkeen on mahdollista tutustua omatoimisesti Bremenin kaupunkiin, ennen kuin matkanjohtaja Minna Saarinen liittyy ryhmään iltapäivällä. Bremenistä matka jatkuu Alankomaiden puolelle Groningeniin, ja siitä edelleen Akerslootiin ja Rotterdamiin.

1 päivää
Oma bussi
16.04.2026
Lähtöaika / paluuaika
Matkan hinta (hlö / 2hh)
Bussin reitti satamaan
Paikkaa jäljellä
Matkan hinta sisältää
  • Salon Tilausmatkojen bussi mukana matkalla paluun laivamatkaa lukuun ottamatta
  • Laivamatkat sisähytissä tai ulkohytissä Finnlines Helsinki – Travemünde – Helsinki
  • Matkanjohtaja mukana matkalla Bremenistä alkaen
  • 1 yön majoitus Bremenissä sis. aamiainen
  • 1 yön majoitus Groningenissa sis. aamiainen
  • 1 yön majoitus Akerslootissa sis. aamiainen
  • 2 yön majoitus Rotterdamissa sis. aamiainen
  • Puolihoitoruokailut täysinä matkapäivinä
  • Alkmaarin kanavaristeily ja juusto/puukenkätilan vierailu
  • Muut matkaohjelman mukaiset sisäänpääsyt, opastukset, vierailut
Matkan hintaan ei sisälly
Tietoja ei ole saatavilla
Matkan lisätiedot
  • Ennakkomaksu 300 €/hlö 6.2.2026. Loppumaksu 2.3.2026
  • Alkaen hinta 1940,- / hlö / sisähytti ja 2-hengen huone
  • 1990,- / hlö / ikkunahytti ja 2-hengen huone
  • 2550,- / sisähytti ja 1-hengen huone
  • 2640,- / ikkunahytti ja 1-hengen huone

Matka- ja reittisuunnitelma

Liityntäkuljetus Helsingin Vuosaareen. Laivaan pääsemme n. klo 13.45 alkaen. Majoittuminen hytteihin. Finnlinesin laiva lähtee kohti Travemündea klo 15:00. Nauti leppoisasta merimatkasta saunoen, kuntoillen ja herkutellen. Laivamatkan hintaan sisältyy ateriapaketti (1 x aamiainen, 1 x brunssi, 1 x Superior-päivällinen), saunan ja poreammeen käyttö. Laivalta löytyy myös myymälä ja kahvila.
Päivä vietetään merellä, nauttien merimatkasta ja laivan antimista. Laivalla on ravintolan lisäksi mm. myymälä sekä kahvila. Laiva saapuu Travemündeen klo 21:00, jonka jälkeen jatketaan matkaa Bremeniin. Majoittuminen hotelli Garner Bremen City. Ajomatka n. 200 km.
Aamiainen hotellissa, jonka jälkeen on omatoimista aikaa tutustua Bremenin kaupunkiin. Matkanjohtaja Minna Saarinen tapaa ryhmän Bremenissä iltapäivällä. Minnan liityttyä ryhmään, matka jatkuu kohti Alankomaiden Groningenia. Majoittuminen Van der Valk Hotel Groningen – Hoogkerk. Illallinen. Ajomatka n. 185 km.
Aamiainen hotellissa, jonka jälkeen lähdetään ajelemaan kohti parin tunnin ajomatkan päässä sijaitsevaa Alkmaarin kaupunkia. Alkmaarissa on ohjelmassa veneajelu kanavissa sekä vierailu juusto-/puukenkätilalla, jossa on mahdollisuus ostoksiin. Majoitus Van der Valk Hotel Akersloot. Illallinen. Ajomatka n. 190 km.
Hotelliaamiaisen jälkeen vierailemme Keukenhofin kukkapuistossa, jossa on 32 hehtaarin alueella noin 7 miljoonaa sipulikukkaa vierailijoiden ihailtavana. Hollanti hallitsee 65% kukkasipuleiden maailmankaupasta, niinpä Keukenhofissa on noin 1600 eri tulppaanilajiketta, hyasintteja, narsisseja ja muita istutuksia. Väriloisto ja huumaava tuoksu ihastuttaa joka kevät noin miljoonaa vierailijaa kaikkialta maailmasta. Keukenhofista voi ostaa kukkasipuleita myös oman puutarhan iloksi. Keukenhofista matka jatkuu viehättävän Leidenin kaupungin kautta maan toiseksi suurimpaan kaupunkiin Rotterdamiin. Matkalla pysähdymme myöhäiselle lounaalle. Majoittuminen seuraavaksi kahdeksi yöksi Room Mate Bruno Rotterdam. Ilta omatoimista aikaa tutustua Rotterdamiin. Ajomatka n. 100 km.
Hotelliaamiaisen jälkeen aamupäivällä lähdemme suomenkielisen oppaan johdolla Rotterdamin kävelykierrokselle. Lisäksi käymme oppaan kanssa tutustumassa Kinderdijkin kylään, joka on tunnettu tuulimyllyistään, ja pääsemme myös vierailemaan tuulimyllyihin keskittyvässä museossa. Lounas päivän aikana. Ilta omatoimista aikaa tutustua Rotterdamiin.
Hotelliaamiaisen jälkeen lähdemme ajamaan kohti Saksaa. Ennen Saksan rajan ylittämistä, pysähdymme vielä Otterlossa, ja vierailemme Kröller-Müller museossa. Museossa on näytillä maailman hienoin Vincent Van Goghin kokoelma, ja sen lisäksi mestariteoksia mestareilta kuten Claude Monet ja Pablo Picasso. Museo on De Stijlin ja futurismin aarreaitta, ja se yllättää sinut nykytaiteilijoiden esittelyillä. Museovierailun jälkeen matkamme jatkuu kohti Travemünden satamaan. Päivän aikana pidämme taukoja sekä nautimme yhteisen aterian matkan varrella. Laivaan pääsemme noin klo 23.00, majoittuminen hytteihin. Saavumme myöhään illalla Travemündeen, mistä Finnlinesin alus lähtee kohti Helsinkiä. HUOM! Salon Tilausmatkojen bussi ja kuljettaja jäävät Saksaan, matkanjohtaja Minna matkustaa laivalla Suomeen ryhmän kanssa. Helsingissä ryhmää on vastassa Salon Tilausmatkojen bussit, joilla matka jatkuu Suomen päässä.
Laiva lähtee kohti Helsinkiä keskiviikon ja torstain välisenä yönä klo 02.00. Torstai on kokonaisuudessaan aikaa nauttia merimatkasta ja laivan palveluista. Laivamatkan hintaan sisältyy ateriapaketti (1 x aamiainen, 1 x brunssi, 1 x Superior-päivällinen), saunan ja poreammeen käyttö. Laivalta löytyy myös myymälä ja kahvila.
Ennen laivasta poistumista nautimme aamiaisen. Saavumme Helsingin satamaan klo 10.00. Satamasta jatkamme suoraan matkaa lähtöpaikkakunnille.
(syntymäaika on pakollinen ulkomaanmatkoissa)
(muut matkustajat, lähtöpysäkki, lisämaksulliset palvelut, erityisruokavaliot, lisätietoja, toiveita tai muita matkaa koskevia tarkennuksia)

Vahvistamme matkavarauksen sähköpostilla.